دانستی های چمن مصنوعی

ترمیم چمن مصنوعی فوتبال

با ظهور چمن مصنوعی در ۵۰ سال اخیر تحولی عظیم در زمینه پوشش سطوح ورزشگاه‌ها به وجود آمده است. این چمن را می‌توان در تمامی شرایط آب و هوایی به کار برد و نگهداری از آن دشوار نیست. همچنین با توجه به بحران کمبود آب، این چمن نیازی به آبیاری ندارد. در نتیجه بسیاری از کارشناسان ورزشی بر لزوم استفاده از چمن مصنوعی فوتبال تاکید می‌ورزند. در این مقاله قصد داریم به موضوع ترمیم چمن مصنوعی فوتبال بپردازیم. در پایان این مقاله دید بازتری به این موضوع خواهید داشت و بهتر می‌توانید برای ترمیم چمن مصنوعی فوتبال تصمیم بگیرید.

چه زمانی چمن مصنوعی فوتبال به ترمیم نیاز دارد؟

این سوالی است که بسیاری از افراد می‌پرسند. قبل از پاسخ به این سوال به موضوع مهمی اشاره می‌کنیم. چمن مصنوعی فوتبال از آن دسته چمنهایی است که زیر فشار فیزیکی زیادی دارد و همین امر سبب می‌شود که این چمن در مقایسه با چمن مصنوعی تزیینی زودتر به ترمیم نیاز داشته باشد. بنابراین باید از این چمن مصنوعی به خوبی مراقبت کنید و در صورت مشاهده اولین آثار آسیب‌دیدگی برای ترمیم چمن مصنوعی فوتبال اقدام کنید. این چمن معمولا بعد از دو سال نیاز به ترمیم دارد. البته این امر به میزان استفاده و شدت آسیب‌دیدگی الیاف چمن بستگی دارد! اگر میزان استفاده از این چمن زیاد است، بعد از یک سال این چمن باید ترمیم شود. به این ترمیم، ترمیم اولیه چمن مصنوعی فوتبال گفته می‌شود.

 

ترمیم اولیه چمن مصنوعی فوتبال

بعد از یک و یا دوسال استفاده از چمن مصنوعی فوتبال، الیاف این چمن خمیده می‌شوند و قابلیت ایستایی خود را از دست می‌دهند. برای ترمیم اولیه چمن مصنوعی فوتبال، ابتدا چمن مصنوعی با استفاده از دستگاه مخصوص فرچه زده می‌شود و سپس سیلیس و گرانول به چمن اضافه می‌شود. اینکار سبب می‌شود که الیاف این چمن دوباره حالت ایستایی به خود بگیرند. اما بعد از ۳ و یا ۴ سال، ترمیم چمن مصنوعی فوتبال دیگر پاسخگو نخواهد بود و این چمن باید در نقاط پرتردد مانند محوطه جریمه و مراکز زمین تعویض گردد. زیرا الیاف به دلیل فشار فیزیکی زیاد در این نقاط دچار پوسیدگی و ساییدگی می‌شوند. گاهی شدت آسیب دیدگی به حدی بالاست که لایه زیرین چمن نمایان می‌شود.

در اینجا ذکر این نکته حایز اهمیت است که چمن مصنوعی فوتسال زودتر از چمن مصنوعی فوتبال نیاز به تعویض دارد. زیرا این زمین تقریبا ۱۰ برابر کوچکتر از زمین فوتبال است و نیروهای کوبشی بیشتری به سطح  چمن وارد می‌شوند و همین امر به چمن آسیب وارد می‌کند.

 

تعویض چمن مصنوعی فوتبال

بعد از انجام ترمیم چمن مصنوعی فوتبال نیاز به تعویض این چمن می‌رسد. مراحل تعویض چمن مصنوعی فوتبال به شرح زیر است:

  • زیرسازی: در این مرحله، چمن مصنوعی در نقاطی که آسیب دیده است از چمن جدا می‌شود. سپس سطح زیرین چمن، در صورتی که نیاز به بازسازی داشته باشد، بازسازی می‌شود. اگر سطح زیرین شن باشد، شن را می‌کوبند و اگر آسفالت و یا بتون باشد و آسیب دیده باشد، آن را درست می‌کنند.
  • برش چمن: در این مرحله نقاط آسیب دیده چمن مصنوعی شناسایی و اندازه‌گیری می‌شوند. سپس چمن مصنوعی جدید با توجه به اندازه‌های بدست آمده برش داده می‌شود.
  • تعویض چمن: در این مرحله، برش‌های چمن مصنوعی در محل گذاشته می‌شوند و درزها با استفاده از چسب سمینگ تیپ بهم متصل می‌شوند. دقت داشته باشید که اینکار باید توسط تیم متخصص و حرفه‌ای صورت گیرد که درزها را به طور کامل بپوشانند و شکل ظاهری چمن حفظ شود.
  • تزریق سیلیس و گرانول: در مرحله آخر به تمامی سطح زمین به ازای هر یک مترمربع ۲۲ کیلوگرم سیلیس و ۷ کیلوگرم گرانول اضافه می‌شود. سپس سطوح قدیمی و جدید چمن فرچه می‌خورند تا ظاهری یک دست بر روی چمن به وجود آید.
  • خط کشی چمن مصنوعی: گاهی نیاز است که خط کشی چمن مصنوعی تمدید شود. در این صورت خط کشی در قسمت قدیمی دوباره صورت می‌گیرد و قسمت‌های جدید نیز خط کشی می‌شوند.
  • تمیز کردن چمن با واترجت: در این مرحله چمن با استفاده از دستگاه واترجت تمیز می‌شود.

 

سیلیس و گرانول چیست؟

در قسمت ترمیم چمن مصنوعی فوتبال و تعویض چمن مصنوعی فوتبال به سیلیس و گرانول اشاره کردیم. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که سیلیس و گرانول چه چیزی هستند. سیلیس و گرانول  مواد پرکننده‌ای هستند که برای استحکام بیشترالیاف چمن مصنوعی و کمک به دفع بهتر آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از این مواد در چمن‌های مصنوعی پرتردد رواج دارد، اما گاهی برای استفاده در چمن مصنعی تزیینی نیز پیشنهاد می‌شود.

 

دستگاه فرچه زنی چیست؟

دستگاه فرچه زنی دستگاهی است که برای ترمیم چمن مصنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه دارای یک فرچه بزرگ در قسمت جلو دستگاه است که بر روی الیاف چمن کشیده می‌شود. برای ترمیم چمن مصنوعی فوتبال، دستگاه فرچه زنی را برخلاف جهت الیاف می‌کشیم. در این صورت الیاف حالت ایستایی و عمودی به خود می‌گیرند. اینکار به افزایش طول عمر چمن مصنوعی کمک زیادی می‌کند.

 

دستگاه واترجت چیست؟

دستگاه واترجت دستگاهی است که برای تمیز کردن چمن مصنوعی در ابعاد بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. طراحی این دستگاه به گونه‌ای است که آب را با فشار زیاد  بر روی سطح چمن می‌ریزد و همین امر سبب می‌شود که آلودگی از روی سطح چمن از بین برود.

 

ترمیم چمن مصنوعی فوتبال و تعویض چمن مصنوعی فوتبال را از چمنراه بخواهید!

همانطور که تا به حال متوجه شدید، ترمیم چمن مصنوعی فوتبال و تعویض چمن مصنوعی فوتیال نیازمند دقت و مهارت بسیار زیادی است. تیم چمنراه مفتخر است که با سالیان زیاد تجربه در زمینه ترمیم و تعویض چمن مصنوعی فوتبال توانسته است رضایت مشتریان را در این بخش افزایش بدهد و به برندی نام‌آشنا در این زمینه تبدیل شود. تیم چمنراه اعلام می‌کند که پس از ترمیم چمن مصنوعی فوتبال و تعویض چمن مصنوعی فوتبال دوباره کل چمن را گارانتی می‌کند و همین امر گواهی بر کیفیت بالای کار این شرکت است. تیم چمنراه پاسخگوی تمامی پرسش‌های شما در زمینه چمن مصنوعی خواهد بود و شما می‌توانید از مشاوره‌های رایگان این مرکز بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *