دانستی های چمن مصنوعی

مواد تشیکل دهنده چمن مصنوعی

نگاهی به تنوع چمن مصنوعی از لحاظ مواد تشکیل دهنده آن

وقتی واژه چمن مصنوعی را می‌شنویم، بلافاصله تصویر یک زمین فوتبال یا یک زمین گلف در ذهن مان شکل می‌گیرد. اما باید توجه داشته باشیم که این تصویر اولیه، آشنا و نسبتا قدیمی از کاربرد چمن مصنوعی است. امروزه با تولید انواع و اقسام چمن مصنوعی با الیاف مختلف، این محصول، کاربردهای بسیار متنوع دیگری نیز پیدا کرده است و در این مطلب به تنوع این محصول می‌پردازیم. چمن مصنوعی از الیاف مصنوعی با بالاترین کیفیت ساخته شده و به دقت، به هم بافته می‌شود تا زیبایی آن هرچه طبیعی‌تر به نظر برسد. در واقع می‌توان گفت  که در حال حاضر، تشخیص نمای چمن مصنوعی و چمن طبیعی در یک نگاه، بسیار سخت و در برخی موارد، غیرممکن است که این به خاطر مواد تشیکل دهنده چمن مصنوعی است.

مواد اولیه تولید الیاف چمن مصنوعی

ما می‌توانیم از بین انواع و اقسام چمن مصنوعی، گونه‌ای را انتخاب کنیم که هم با نیازها و هدفمان و هم با سلیقه ما، همخوانی داشته باشد. فقط باید درباره جنس و ویژگی‌های این محصول اطلاعات دقیق داشته باشیم. در گام اول بد نیست بدانید که در تهیه و تولید چمن مصنوعی از سه ماده مختلف استفاده می‌شود. این مواد عبارتند از پلی پروپیلن، پلی اتیلن و نایلون و همین مواد هم هستند که باعث ایجاد تنوع در چمن مصنوعی می‌شوند. در ادامه به طور مختصر با انواع و اقسام چمن مصنوعی از منظر مواد اولیه و روش‌های تولید، آشنا می‌شویم.

چمن مصنوعی پلی پروپیلن

ارزان قیمت‌ترین چمن مصنوعی از بین گزینه‌های موجود در این محصول، چمنی است که از الیاف پلی پروپیلن ساخته شده است. گزینه‌ای که بسیاری از صاحبان مشاغل و صاحب خانه‌های مسکونی آن را انتخاب می‌کنند. اگرچه می‌توان آن را در سبک‌های مختلفی تهیه کرد و از نظر هزینه بسیار مقرون به صرفه است اما این جنس بهترین انتخاب در میان انواع و اقسام چمن مصنوعی به حساب نمی‌آید. به این دلیل که نقطه ذوب این ماده بسیار کم است، بادوام نیست و این یعنی محصول، مستعد آسیب بیشتری است. این نوع چمن مصنوعی برای محوطه‌های بزرگ، پر رفت و آمد یا پروژه‌های ورزشی مناسب نیست. بهترین کاربرد این نوع چمن مصنوعی، برای فضاهای کوچک‌تری مانند فضای سبز ورودی منازل یا اداره‌هاست.

چمن مصنوعی پلی اتیلن

با صرف کمی هزینه بیشتر می‌توان نوعی چمن مصنوعی را انتخاب کرد که از پلی اتیلن ساخته شده است. چمن مصنوعی ساخته شده از پلی اتیلن از پلی پروپیلن گران‌تر است اما در عوض به عنوان یک بافت نرم، بسیار طبیعی‌تر به نظر می‌رسد و دوام نسبتا خوبی هم دارد. با توجه به این گزینه‌ها، یعنی بافت نرم و طبیعی، این چمن، گزینه بسیار خوبی برای استفاده در مکان‌هایی است که در آنها طبیعی به نظر رسیدن چمن، اهمیت بیشتری دارد. چمن مصنوعی پلی اتیلن، برای همه کاربردها گزینه ایده آلی است، به خصوص برای اطراف استخرها و محوطه بازی بچه‌ها در محیط‌های رو باز.

چمن مصنوعی نایلون

اگر دوام در انتخاب چمن مصنوعی مهم باشد، این محصول با الیاف نایلون بهترین انتخاب است. زیرا این قابلیت را دارد که هم در برابر درجه حرارت های بسیار بالا و وزن بیش از حد مقاومت کند و هم شکل اصلی اش را حفظ  کند. اگرچه نایلون فوق العاده بادوام است، اما به دلیل هزینه بالای آن و سختی و سفتی زیرساخت آن، معمولاً برای کاربری‌هایی که کیفیت بالایی را طلب می‌کند و یا در مساحت‌های خیلی گسترده، مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

پیشنهاد آخر

با توجه به نکات گفته شده درباره مواد تشیکل دهنده چمن مصنوعی، استفاده از چمن پلی اتیلن به دلیل استحکام و پایداری فوق العاده، بافت نرم، ظاهر طبیعی و البته هزینه نسبتا مناسب، بهترین انتخاب است و در آخر مراقبت چمن مصنوعی با هر بودجه و هر کاربردی، در هر مکانی که نصب شود، گزینه اول و آخر برای حفظ دوام، زیبایی و جلوه ظاهری چمن است. بدون توجه به نوع الیاف به کار رفته در چمن مصنوعی، شانه کردن روزانه آن، پاکسازی برگ‌ها و آشغال‌های ریخته شده و از همه مهم‌تر، پایش دما از جمله عوامل حفظ کیفیت چمن مصنوعی به شمار می‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *